Του «ξεφλούδισε» το δέρμα μετά απο το εμβόλιο Johnson & Johnson COVID

Του «ξεφλούδισε» το δέρμα μετά απο το εμβόλιο Johnson & Johnson COVID

Ένας άντρας απο την Βιρτζίνια υπέστη μια σπάνια αντίδραση από το εμβόλιο Johnson & Johnson. Ένα επώδυνο εξάνθημα εξαπλώθηκε σε ολόκληρο το σώμα και το δέρμα του και αυτό άρχισε να ξεφλουδίζει.

Ο Richard Terrell, 74 ετών, από το Goochland άρχισε να υποφέρει με παράξενα συμπτώματα τέσσερις ημέρες μετά τη λήψη του εμβολίου Johnson & Johnson μιας δόσης, ανέφερε το πρακτορείο ειδήσεων WRIC .

«Άρχισα να αισθάνομαι λίγη δυσφορία στη μασχάλη μου και μετά απο λίγες μέρες, με έπιασε φαγούρα και το δέρμα μου φούσκωνε ώσπου έγινε κόκκινο, σύντομα το εξάνθημα κάλυψε ολόκληρο το σώμα μου», είπε ο Terrell.

«Ήταν σαν τσίμπημα, σαν κάψιμο και φαγούρα μαζί. Κάθε φορά που έσκυβα, ήταν πολύ οδυνηρό όταν το δέρμα πρησμένο τριβόταν πάνω στα ρούχα», συνέχισε.

Δερματικό εξάνθημα του Richard Terrell μετά τη λήψη του εμβολίου COVID-19.

Πήγε στο δωμάτιο έκτακτης ανάγκης στο νοσοκομείο, όπου οι γιατροί αποφάσισαν ότι είχε υποστεί μια ανεπιθύμητη αντίδραση απο το εμβόλιο, ανέφερε η WRIC.

«Αποκλείσαμε όλες τις ιογενείς λοιμώξεις, αποκλείσαμε το ίδιο το COVID-19, βεβαιωθήκαμε ότι τα νεφρά και το συκώτι του ήταν εντάξει και τελικά καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι αυτό ήταν απο το εμβόλιο που έλαβε». Είπε ο Δρ Fnu Nutan.

Είπε ότι το ιατρικό επεισόδιο θα μπορούσε να ήταν απειλητικό για τη ζωή εάν αφεθεί χωρίς θεραπεία.

“Το δέρμα είναι το μεγαλύτερο όργανο στο σώμα και όταν μια φλεγμονή όπως αυτή, σας κάνει να χάνετε πολλά υγρά και ηλεκτρολύτες, είναι πολύ επικίνδυνη”, δήλωσε ο Nutan.

Ωστόσο, ο Nutan τόνισε ότι τέτοιες αντιδράσεις είναι εξαιρετικά σπάνιες.

“Αν κοιτάξετε τον κίνδυνο ανεπιθύμητης αντίδρασης για το εμβόλιο είναι πραγματικά, πολύ χαμηλό”, είπε. «Δεν έχουμε ξαναδεί κάτι τέτοιο. Είμαι μεγάλος υποστηρικτής του εμβολίου… “

Πηγή nypost.com

Δείτε https://anazitiseis.gr/i-astrazeneca-allazei-onoma-meta-tis-kakes-fimes/

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.